IVARTALANÍTÁS:
A nyulaknál 3-4 hónapos korukban megkezdődik az ivarosodás, és ekkortól változások következnek be a viselkedésükben. A hormonok áramlása miatt tapasztalható a szobatisztaság elvesztése, vizeletspriccelés, területvédés. A gazdi számára zavaróvá válhat, hogy az ivarérett nyulak gyakran szimulálnak párzást dominanciájuk érzékeltetése és szexuális kielégületlenségük miatt.
Az egyedül élők agresszíven másznak kézre, lábra, kitömött játékokra, kisebb háziállatokra és területüket vizelettel jelölhetik.
Az azonos nemű nyuszik az ivaréretté válást követően súlyos sérülésekkel járó verekedésbe kezdhetnek, az ellenkező neműek pedig azonnal párzanak.
Az ivartalanított nyúl alkalmazkodóbb, kiszámíthatóbb, kedvesebb és nyugodtabb társ, mivel a párzás iránt érzett vágy, a hormonális okokra visszavezethető viselkedés a beavatkozás után általában hamar megszűnik.
A nyuszik társas lények, örülnek egymás közelségének. Az ivartalanított nyuszi párban élhet egy másik nyúllal, így több nyuszit is nyugodtan tarthatunk együtt természetesebb társadalmi körülmények között, a magányos fogság helyett anélkül, hogy fokoznánk a túlnépesedési problémát. Ivartalanítással elkerülhetjük a nem kívánt és tervezett nyuszibabákat és az azonos nemű nyuszik verekedés nélkül képesek együtt élni. A párban tartott ivartalanított nyusziknál a bak-nőstény párosítás a legjobb!Gazdik tapasztalatai és beszámolói alapján
Minél előbb végeztetjük el a műtétet, annál kevesebb változást észlelünk nyulunk viselkedésében, hiszen még nem rögzültek az esetleg kialakult rossz szokásai. Az ivartalanított nyuszi nem hízik el a műtétet követően, azt a nem megfelelő táplálás, a mozgáshiány okozza.
A 4 éves korukig nem ivartalanított nőstény nyulaknál 85%-nál is nagyobb az esély rá, hogy méhrákot kapjanak. Kiváltó oka lehet az aktív méh szövet, mely folyamatosan osztódik, és ezek mutációja adhat okot a daganatos elváltozásokra.
A betegség első jelei lehetnek a vérzés, véres vizelet. A vérveszteség elég gyors lefolyású is lehet, mely során a nyúl gyakorlatilag pár nap alatt elvérezhet.
Mire észlelhető jelei vannak a betegségnek, addigra már nagy valószínűséggel áttétek képződhetnek. Ha sikerül is a méhdaganatot eltávolítani, addigra már áttétek képződnek a test más részein.
Bak nyulaknál, mint lehetséges egészségügyi kockázati tényező a here- és prosztata rák, melyek következtében vizelési- székletürítési problémákat okozhatnak.
Mindezek után méltán gondolhatjuk azt, hogy nincs érv amellett, hogy ne ivartalanítassuk kedvencünket. Általános tévhit, hogy az ivartalanítás által kedvencünk személyisége megváltozik vagy hogy ellustulnak, és elhíznak.
Az ivartalanított, lakásban tartott nyúl sokkal tovább él, mint ivaros társai.
Az ivaros nyuszik átlagéletkora 4-7 év között mozog, az ivartalanítottaké 8-10 év.
A nyuszikat TILOS éhgyomorra vinni a műtétre, nem tudnak hányni, így ez nem veszélyezteti őket a műtét alatt!
A nyulak ivartalanításában nem maga a műtét veszélyes, hanem az altatás. A nyuszik ugyanis nagyon könnyen túlalszanak, ami akár a halálukhoz is vezethet.Ezért a legfontosabb a megfelelő mennyiségű altató beadása, és ehhez nagyon pontos súlyadatokra van szükség, ezért javasoljuk, hogy mindenképp egzotikus végzettséggel rendelkező állatorvost válasszatok. Hiszen ők gázzal altatnak amivel sokkal pontosabban adagolható az altatógáz.
A beavatkozás előtti pár napban adhatunk a nyuszinak probiotikumot, így megbizonyosodhatunk arról, hogy az emésztése rendben van. Ne változtassunk a táplálásán, és ne kezdjünk diétába.
A műtét után helyezzük csendes, nyugodt, meleg helyre a nyuszit és figyeljünk arra, hogy keveset mozogjon. A legtöbb frissen ivartalanított bak nyuszi hazaérve rögtön inni, majd enni szeretne. Biztosítsunk számára friss ivóvizet, szénát, lédús zöldfélét és száraztakarmányt.
Másnap reggel, de legkésőbb este fontos, hogy egyen valamit a nyúl, ellenkező esetben gyomornyálkahártyáján felmaródások keletkezhetnek, emésztése lelassulhat, emésztőrendszere felmondhatja a szolgálatot.
A műtét után is adható probiotikum az étvágya visszatértéig. Az első napokban figyeljük a heget lehetőség szerint reggel és este is. Néhány esetben az ivartalanítás után a herezacskók folyadékkal teltek lehetnek és/vagy duzzadttá válhatnak. Ijedtségre semmi okunk, a problémán meleg borogatással segíthetünk, viszont ha bármilyen fertőzésre utaló jelet vagy szivárgó vérzést észlelünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
FONTOS:
Nagyon fontos, hogy nyuszink ivartalanítását, kizárólag olyan állatorvos végezze, aki speciálisan jártas az egzotukus állatok terén!
Az "állatorvos" fülre kattintva megtekinthetitek azokat a rendelőket,melyek kifejezetten értenek a nyuszikhoz!
Az is egy fontos dolog, hogy ne injekcióval hanem gázzal altasson az orvos!
Fontos, hogy egy orvos ne kómásan adja ki a nyuszit a kezei kölül, hanem felébredve esetleg megetetve megitatva!
A nyuszinkat sose éheztessük a beavatkozás előtt! A nyuszik nem tudnak hányni, ezért a fulladás veszélye nem fenyegeti őket a beavatkozás során.
A fiú nyuszikat 6 hónapos kórtól javasolt ivartalanítani!
IVARTALANÍTÁS ALAPFELTÉTELEI:
1: A nyuszi 1000g fölött legyen!
2: A nyuszinak legyenek leszálva a heréi!
A lány nyuszikat 8 hónapos kórtól javasolt ivartalanítani!
IVARTALANÍTÁS ALAPFELTÉTELEI:
1: A nyuszi 1000g fölött legyen!
Fontos, hogy az ivartalanításra legyen otthon:
BIO-LAPIS
FIBREPLEX
GASTROFERM
TROVET GYÓGYTÁP
MELOXIDY
VALAMINT 2 ÉS 5 ML-ES FECSKENDŐK