Dream Bunny Mini Kosorrú Törpenyúl Hobbitenyészet

Tartás:  

A nyuszinkat tarthatjuk lakásban, vagy kint a kertünkben. Ettől függően kell megválasztanunk a ketrecünket! Alapvetően egy 100X50-es ketrec elegendő lakhelynek. Ennél kisebbet semmiképp sem ajánlok, de természetesen nagyobb lehet! Vagy vannak például emeletes ketrecváltozatok, melyek már nagyobb életteret biztosítanak kedvencünknek és ráadásul a lakásban sem foglalnak el több helyet. Ezen kívül a ketrecbe még feltétlenül be kell szerezni: etetőtálat, szénarácsot, itatót, nyuszi Wc-t esetleg egy fa házikót. Illetve a nyuszitartáshoz még célszerű vásárolni egy szállítót, amiben a tenyésztőtől haza tudjuk vinni a nyuszinkat, illetve ha állatorvoshoz megyünk akkor is abban tudjuk utaztatni!

                  KINTI KETREC:                                        BENTI KETREC:

 KETREC TARTOZÉKOK:

Fontos,hogy mindig legyen a nyuszi előtt friss víz.

LEGALÁBB EGY 450 ML-ES ITATÓ LEGYEN A NYUSZI SZÁMÁRA!

NAPONTA EGYSZER CSERÉLJÜK A VIZET BENNE!

 GOLYÓS ITATÓ

A nyuszik nagyon okos állatok, szinte bármire megtaníthatók. A szobatisztaságra is szoktathatók. Ehhez csupán 1 nyuszi Wc-t kell beszereznünk, és a ketrec valamelyik sarkában elhelyeznünk úgy, hogy előtte megtöltjük faforgáccsal vagy fapellettel. Ne aggódjunk, ha elsőre a nyuszi nem oda végzi a dolgát. Helyezzük át a ketrecet abba a sarokba, amit ő kijelölt Wc gyanánt. Első napokban gyűjtögessük a bogyókat a Wc-be, ezzel segítve a tanulási folyamatot. Ha elég ügyesek vagyunk, akkor akár pár nap alatt elérhetjük a szobatisztaságot.

SZÉNATARÓ

 

Napi töbször is töltsük kedvencünk szénatartóját.

Ugyan is csak a SZÉNA koptatja megfelelően a nyuszik fogait.

Fontos a jó minőségű tiszta,illatos,zöldes színű széna ez segíti kedvencünk emésztését 

HÁZIKÓ

Kedvenceink nagyon szeretnek bújkálni,ezért kedveskedhetünk nekik alagutakkal valamint kis fa vagy műanyag házikókkal is!

ÁPOLÁS:

Ápolás A napi feladatokon túl nem árt ha néha szemmel tartjuk pl. kedvencünk karmainak állapotát, nem túl hosszúak-e. A lakásban tartott nyuszik nem tudják olyan mértékben koptatni, mint amilyen gyorsan az növekedne, ezért mérettől függően, havonta-két havonta nem árt azt ellenőrizni, és szükség esetén a karomvágásra alkalmas eszközzel levágni. Fontos, hogy NE tövig vágjuk le, hanem a fény felé tartva nézzük meg, hogy meddig tart benne az ér, és afelett vágjuk le. Vagy ha nem látjuk jól, hogy meddig tart, olyan rövidre vágjuk, hogy a szőrből ne lógjon ki.

 KAROM VÁGÓ OLLÓ:

FÉSŰ:

FURMINÁTOR:

Ezt a fajta "fésű" kivállóan segít a vedlési időszak idelyén!

Az elhalt szőrszálak csaknem 90% -át kiszedi!

HASZNÁLATA:

A nyuszi fejétől haladunk lefele!

Óvatosan kell bánni az ilyen fajta "fésűkkel" tehát ez ne olyan mint egy normál fésű vagy kefe!Nem szabad használatkor rányomni a nyuszira ,mivel könnyen megsérthetjük kedvencünk bőrét!

Csak is a "fésű" súlyával haladjunk a fejtől lefele!

 TÁPLÁLÁS:

 SZÉNA:

A széna kiváló rostforrás és a legfontosabb része minden nyúl étrendjének(kb. 70%). A nyúl emésztőrendszerének optimális működéséhez nagy mennyiségű emészthető rostra van szüksége, amit a széna tartalmaz. Éppen ezért a szénának ÁLLANDÓAN a nyúl rendelkezésére kell állnia!!!  A rost fontos szerepet játszik nyuszink egészséges emésztésében:   megakadályozza a bélcstorna mozgásának lelassulását, leállását; véd a székrekedéstől, amelyet legtöbbször a bélben felhalmozott szőr okoz; növeli a székletmennyiségét és víztartalmát; gondoskodik a vakbél megfelelő bakteriális egyensúlyának fenntartásáról.   Ha nyuszink étrendjében kevés a rost, az komoly emésztőrendszeri problémákat okzhat. Eek elkerülése végett, nyuszinknak egész nap korlátlan mennyiségű szénát kell biztosítanunk.    Nagyon fontos a széna minősége. A jó minőségű széna száraz, zöld színű(legalább emlékeztessen a friss fű színére), édeskés aromájú, általános kinézete étvágygerjesztő, nem poros. A szénapor légzőszervi problémákat okozhat. Sok kisállatboltban kapható széna általában rossz minőségű, ezeket a nyuszik meg sem eszik. Ezért jobban tesszük, ha gazdáktól vásárolunk szénát.  A rossz minőségű széna nedves, penészes, dohos szagú. Ezek súlyosan megbetegíthetik nyuszinkat.  A szénát sötét, száraz helyen tároljuk, mert a napfény tönkreteszi a benne lévő vitaminokat és ásványi anyagokat.    A legjobb, ha a szénát szénatartó rácsból kínáljuk. A ketrec aljára szóródott szénát ki kell szedni, mert vizelettel, széklettel szennyeződve megbetegítheti nyuszinkat!    Ha beletömjük kosárkákba, papírgurigákba vagy más tartókba, a kevésbé sznakedvelő nyuszikat is rávehetjük, hogy több szénát egyenek.

 EHETŐ GYÓGYNÖVÉNYEK A NYUSZIK SZÁMÁRA:

ZÖLDSÉGEK

A nyuszik imádják a zöldségféléket. Étrendjükben változatosságot jelentenek. A zöldségek rengeteg olyan tápanyagot tartalmaznak, amelyekre nyuszinknak szüksége van. A magas víztartalom ellátja nedvességel a béltartalmat és javítja az emésztést.  

 A szoktatást EGY zöldséggel kezdjük(pl. zeller). Először csak egy kis darabot kínáljunk belőle a nyuszinak. Ha 24 óra múlva nem tapasztalunk túl lágy, folyékony, ragadós székletet, kkor másnap már egy nagyobb darabot adhatunk neki.  Minden új zöldség bevezetésére legalább 5-7 napot szánjunk, hogy a nyuszinak legyen ideje megszokni a különböző zöldségféléket.  Kisnyusziknak általában a 3-4 hónapos kor a megfelelő a zöldségek bevezetésére. Az, hogy a fiatal nyulak hogyan tudják feldolgozni a friss táplálékot, attól is függ, hogy a mamájuk mit evett a vemhesség, szoptatás alatt és az együttlétük idején.  Egy felnőtt nyúlnak naponta 3-6 féle zöldséget kínáljunk. Ezt időnként változtassuk, hogy ne legen egyhangú az étrendje.

A nyuszik számára adható zöldségek és gyümölcsök listája:

 Adható zöldségek, gyümölcsök:   répa, és annak zöldje – tartalmaz kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, sót, A, B provitamin komplex, C, E, G és K vitaminokat, nagy mennyiségben található benne béta-karotin zeller, és annak zöldje – káliumban igen gazdag, szerves formában kötött, könnyen felszívódó nátrium magas koncentrációban található benne, valamint tartalmaz még kalciumot, foszfort, magnéziumot, vasat, jódot, fluort, vitaminok közül megtalálható benne az A-, B1-, B2-, B6, C-, E-, és K vitamint valamint különféle szénhidrátokat tartalmaz petrezselyem, és annak zöldje – vizelethajtó hatása miatt mértékkel kígyóuborka cukkini paprika – puffasztó hatása miatt óvatosan, csak mértékkel! paradicsom – magas cukor és oxalát tartalma miatt óvatosan kínai kel - puffasztó hatása miatt óvatosan, csak mértékkel! lila káposzta - puffasztó hatása miatt óvatosan, csak mértékkel! fehér káposzta - tartalmaz káliumot, ként, jódot, kalciumot, foszfort, vasat, klórt, nátriumot, nagy mennyiségű A vitamint, B vitamin komplexet, C vitamint és U vitamint; puffasztó hatása miatt mértékkel! brokkoli - kitűnő C-vitamin-, folsav- és ß-karotin-forrás, Minél sötétebb zöld vagy kékeszöld a virágzata, annál több C-vitamint és ß-karotint tartalmaz. Kiemelendő továbbá a benne lévő tokoferol (E-vitamin), niacin, pantoténsav, B1- és B2-vitamin is puffasztó hatása miatt mértékkel! karalábé - puffasztó hatása miatt óvatosan, csak mértékkel! karalábé levél saláták – ha saját kertből van, akkor adhatunk nekik, de mivel a gyorsabb fejlődés miatt túl permetezik, nem adható biztonságosan! cékla – tartalmaz ásványi sókat: a kalciumot, foszfort, káliumot, magnéziumot, vasat, rezet, ként, jódot, bórt, lítiumot, stronciumot sütőtök - igen gazdag karotinoidokban, C- és B-vitaminokban, ritkán adható alma - tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot, nyomelemeket, A, B komplex és C vitamint körte - nem tartalmaz kiemelkedő mennyiségű ásványi sót vagy vitamin  

 ÁGAK

A fog koptatását a sok széna mellet kipótolhatjuk fa ágakkal!

A nyulak foga egész életükben folyamatosan nő(kb. 2 mm-t hetente). A gallyak nem csak segítenek koptatni a fogakat, hanem egyben jó játékot is jelentenek.  

Fontos, hogy mielőtt bármilyen ágat, gallyat odaadnánk nyuszinknak, meg kell győződnünk arról, hogy a fa amiről szedtük nem-e mérgező, nincs-e lepermetezve! Soha ne szedjük őket forgalmas autóutak, sztrádák mellől!  

EHETŐ FAFAJTÁK:

Fűzfa, lucfenyő, kőrisfa, nyírfa, juharfa, boróka, nyárfa, almafa, körtefa, mogyorófa/bokor, galagonya.

NYÚLTÁPOK:

A jó fajta táp legalább 18% rostot, 12-14% fehérjét, max. 3% zsírt és 0,5-0,8% kalciumot tartalmaznak. A tápoknak a rosttartalma mindig több legyen a fehérjetartalomnál!

 

Ne hagyjuk a nyuszink előtt egész nap a tápot! Csak reggel és este adjunk neki

2-2 evőkanálnyit, különben nem fog megfelelő mennyiségű szénát fogyasztani!

Ezzekkel a fajta táppokkal etethetjük kedvenceinket:

 

Forrás: http://vonromanovbunnies.hu/a-nyuszik-elhelyezese--es-helyes-taplalasa/